Teknoloji Bloggerlarından Kahraman Uğurlu' nun Nite Ize Steelie Araç Kiti incelemesi

NITE IZE Araç İçi Telefon Tutucu İncelemesi

Nite Ize - kahramanugurlu-com - 5

Araba kullanan hemen herkesin ortak dertlerinden biri de telefonu nereye koyacağınızdır. Tabii ki araç içinde telefon kullanmayı tavsiye etmiyorum ama gözümüzün önünde olmasını istediğimiz de bir gerçek. İçindeki müzikleri arabada dinlemek, navigasyondan faydalanmak, bir çok değişik uygulamayı kullanabilmek için el altında olmasını istiyoruz. İşte el altında olsun deyince sıkıntılar olmaya başlıyor ve araç içi telefon tutacağı alıyoruz. Ama siz de bilirsiniz ki bu lanet şeyler hem çok çirkin hem de hiç kullanışlı değil…

Hal böyleyken, ABD menşeli “NITE IZE” (nayt ayz okunuyor) isimli marka enteresan şekilde pratik ve şık bir tutucu üretmiş. Sadece tutucu diyorum çünkü fazla ağır olmayan herhangi bir şey için kullanabilirsiniz. Her şeyden önce ürün gayet kullanışlı ve bir o kadar sağlam. Nite Ize, pratik ve bir çok işte kullanılabilecek faydalı ürünler üreten bir marka. Sitesini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Yazıma konu olan “Çelik Mobil Cihaz Tutucu” ile hayal gücünüzü kullanarak bir çok yerde, bir çok şeyde faydalı şekilde kullanabilirsiniz.

Bu videoda detaylı bir şekilde ürünü anlattım…

Ben de bu ürünü Sami‘nin “Teknoperest” blogunda görüp satın aldım. Siz de buradan satın alabilirsiniz. Aslında ne yalan söyleyeyim ürünün fotoğraflarına bakarak kalitesi hakkında şüpheye düştüm. Yine de Sami’ye güvenerek siparişi verdim. Ürün elime ulaştığında şaşırdığımı ifade edeyim. Daha önce yine tereddütle aldığım OlloClip lens gibi oldukça kaliteliydi. Buradan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz ki, bazen ufak tefek ama çok işe yarayan kaliteli ürünlere, size çokmuş gibi gelen paralar verebiliyorsunuz. Sonuç ise “verdiğim paraya değdi” hissi oluyor. Bu üründe de 89TL gibi bir fiyata değecek bir kalite olduğunu göreceksiniz (ulen kendimi ürünün satıcısı gibi hissediyorum ya la!). Üstelik keşke telefonun arkasına yapıştırdığım küçük mıknatıs kısmından neden iki tane koymamışlar bile dedim. Çünkü gözünüzün önünde olmasını isteyeceğiniz herhangi bir şeyi de bu şekilde kullanabilirdik.

Nasıl yapacağınıza geçmeden önce yüzeyleri temizlemede ve yapıştırmalarda kesinlikle kutunun içinden çıkan ürünleri kullanın. Zira kaliteli ve zarar vermeyen malzemeden üretilmişler. Peki nasıl uyguluyoruz?; Ürün iki ana kısımdan oluşuyor. Mıknatıs ve çelik top. Mıknatısı telefonunuzun arkasına yapıştırmadan önce, kutudan çıkan özel mendili kullanarak temizleyin ve kurumasını bekleyin. 10-15 saniyede kuruyor.  Telefonun ağırlık noktasını iyi tespit edip mıknatısı oraya yapıştırın. Sonrasında ise 1 saat kadar beklemeye bırakın. Burada ben mıknatısın üzerine küçük bir defter koyarak ağırlık yaptım.

Gelelim en önemli kısıma, araç içinde monte edeceğiniz yere. Burası çok önemli çünkü kalıcı olacak. Telefonu sanki çelik topa tutturmuş gibi denemeler yaparak araç içinde uygun yeri bulun. Ben aracımda telefonun en çok yöne dönebildiği ve beni sürüş esnasında rahatsız etmeyecek olan orta konsolun üst kısmını seçtim. Yine temizleme mendili ile yüzeyi temizleyin. Çelik topu yapıştırın, üzerine baskı uygulayarak iyice sabitleyin ve yine beklemeye bırakın.

kahramanugurlu-com - NITE IZE - 09

Eğer araç içinde yapıştıracağınız yüzey kauçuk ve/veya yumuşak bir yüzey olursa, önce yine kutu içinden çıkan özel “3M 94 Primer” yapıştırıcıdan süreceksiniz ve 5 dk kurumaya bırakacaksınız. Çelik topu bu yapıştırıcı üzerine baskı uygulayarak yapıştırın ve mutlaka 24 saat beklemeye bırakın. Her iki durumda da çelik topu yapıştırırken araç içinin ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamasına özen gösterin.

Eveet… yapıştırmalar, beklemeler falan derken ürünü kullanmaya başladım. Peki nasıl? (Şimdi dışardan eve girdim ve taze taze hemen tecrübelerimi yazayım, 29 Oca, 18:38)

Öncelikle bu ürünü almakla çok iyi yapmışım nokta net! Bir çok çukur, tümsek, taşlı yol dahil her yerde denedim. Telefonu çok sağlam tutuyor ve en ufak bir titreme bile yapmıyor. Arabada telefon kullanmak, hele hele telefonun binbir özelliğinden rahatça faydalanmak büyük keyifmiş… Bu keyifler içerisine, müzik videoları izlemek, türlü türlü navigasyon uygulamaları, kamerası ile gittiğiniz yerleri kayda almak vs. vs. daha bir çok şeyi ekleyebilirsiniz. Ayrıca Android platformunda yazılan bir çok “Car Kit” ve “Speed” uygulamasını denedim. İnanın çok kullanışlı oldu. Tabii ki bunları diğer tutucularla da yapabilirsiniz ama bu ürünle telefon sanki havada duruyormuş gibi oluyor, şık görünümlü ve istediğiniz yöne kolayca çevirebiliyorsunuz.

Telefonda kullandığım bazı uygulamalardan da bahsedeyim;

  • Ulysse Speedometer - Renk ve tasarımı çok hoşuma gitti.
  • DigiHUD Speedometer – Ekranın tamamını kaplayan bilgilendirme göstergeleriyle oldukça sade.
  • Yandex Navigasyon - Hem iOS’ta hem de Android’de favori navigasyon uygulamam, ama hala “Favoriler”i eşzamanlama yok.
  • Car Home Ultra – Bir çok kısayolu büyük butonlara ekleyebileceğiniz, kullanışlı bir uygulama.
  • Car Dashdroid – Yine bir çok bilgiyi ana ekranda gösteren uygulama.
  • ve tabii ki Google Maps (Hala Türkiye’de sesli navigasyon yok, hala en iyi arama sonuçlarını veriyor ama Yandex Nav. hızla yaklaşıyor.)

Bunlar kullandığım bir çok uygulamadan bir kaçı. Tabii bu uygulamaların keyfini LG G2′nin 5.2″lik geniş ekranında çıkarıyorum.
Bu uygulamalardan daha binlerce var, siz de göz atmak isterseniz buradan buyurunuz…

Nite Ize’ın iPad ile örneklediği ama diğer tabletler için de kullanılabilecek diğer ürünlerine de şuradakivideodan göz atabilirsiniz. Ben de bu gidişle diğerlerini de alacağım galiba… ; ) Beni bu ürünle tanıştıran Sami‘ye de buradan tekrar teşekkür ederken, son sözüm olarak, parasını sonuna kadar hakeden bir ürün, herkese tavsiye ederim diyorum.