iPhoneTürkiye yazarı Mustafa Tan' ın Netatmo Weather Station incelemesi

Hatırlarsanız sene başında iOS 7 MFi Oyun Kumandaları ve  Parrot Flower Power gibi yazılarımızda cihaz incelemeleri paylaşmış ve bu konuda daha fazla inceleme yazacağım konusunda söz vermiştim bloga biraz farklılık ve renk gelsin diye :) Eskiden bu tip cihaz incelemeleri çok yapamıyordum her cihazı satın almak çok maliyetli olduğu için. Fakat sağolsun sponsorlarımız ve ithalatçı firmalar sayesinde bu test ürünlerini getirtmek veya sahip olmak artık çok daha kolay oluyor, fakat bu sefer de ben incelemeye fırsat bulamıyorum. Öyle ki şu an elimde inceleme için talep ettiğim fakat halen yazmaya fırsat bulamadığım bir çok ilginç veya faydalı cihaz var.

Fakat artık kararlıyım, ihmal etmeden düzenli bir şekilde cihaz incelemelerini paylaşacağım :) Kararlılığımı göstermek üzere de bugün bir süredir test ettiğim bir ürünün incelemesini paylaşayım dedim.

Netatmo Weather Station (Şehir Hava İstasyonu)

Netatmo Weather Station, küçük çocukları olan ya da hava durumunu yakından takip etmeye meraklıların ilgisini çekeceğini düşündüğüm ev tipi bir meteoroloji istasyonu. Netatmo Weather Station, üzerlerindeki sensörler yardımı ile bulundukları ortama ait bir çok meteorolojik veriyi (sıcaklık, nem, basınç, kirlilik, vs.) Wi-Fi bağlantısını kullanarak  mobil cihazlar üzerinden takip etmemize imkan veriyor.

Netatmo Weather Station

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan Netatmo Weather Station’ın kutusundan, biri büyük ve diğer küçük olmak üzere iki adet silindir şeklinde modül çıkıyor. Bu modüllerden büyük olanı iç mekanlarda kullanım için tasarlandığından tamamen kablosuz değil. Yani elektriğini kutusundan çıkan adaptörü sayesinde şebekeden alıyor. Fakat küçük olan 2 adet kalem pille çalışıyor ve tamamen mobil. Bu yüzden küçük olanı dış mekanlarda da (balkon, pencere kenarı, vs.) kullanabiliyoruz.

Bu iki cihazın topladığı verileri de App Store’daki ücretsiz “Weather Station by Netatmo” isimli uygulaması takip edebiliyoruz. Ayrıca cihazı kutusundan ilk çıkardıktan sonraki kurulumlarını da bu uygulama yardımıyla kolayca yapabiliyoruz. Diğer benzer ürünlerde olduğu gibi Netatmo’nun bu ürününde de önce uygulamayı kullanarak iPhone veya iPad’imizle bluetooth üzerinden cihaza bağlanıyoruz ve sonra da adım adım konfigürasyonunu yapıyoruz.

Uygulama, aşağıdaki yukarıdaki örnek bir ekran görüntüsünde olduğu gibi resimlerle bizi adım adım yönlendirdiğinden, kurulum çok kolay oluyor. Hatta ana modülü (büyük olan) Wi-Fi’ya bağlamak için bile ayrıca bir ayar yapmıyoruz. Uygulama, iPhone’muzdaki (ya da iPad’imizdeki) Wi-Fi bağlantısının bilgilerini iznimiz dahilinde Bluetooth üzerinden cihaza ileterek, büyük modülün kolayca internete bağlanmasını sağlıyor.

Bu sayede kurulum tamamlandıktan sonra her seferinde Bluetooth açıp ve modülün yanına gelip verileri aktarmak zorunda kalmıyoruz. Çünkü modül sensörlerinden okuduğu verileri Wi-Fi bağlantısı üzerinden Netatmo sunucularına iletiyor. Biz de internet bağlantımızın olduğu her yerde uygulama vasıtasıyla bu verilere ulaşabiliyoruz. Tabii verileri sadece biz görebilelim diye en başta bir hesap açıyoruz ve şifre belirliyoruz.

Daha çok dış mekandaki (outdoor) verileri ölçmek için kullanılan ve diğerinden daha kısa olan cihaz ise 2 adet pille çalışıyor. Her ne kadar bu cihaz dış mekanlarda kullanıma dayanacak şekilde üretilmiş olsa da direkt yağmur veya güneş altında bırakılmaması gerekiyor. Bu nedenle dışarıda kullanılacaksa konulacak en iyi yer balkonlar.

Netatmo dış mekan modülünü direkt güneş ışığından veya sudan korumak gerekiyor.

Ayrıca küçk olan dış mekan modülü Wi-Fi ağına değil direkt daha büyük olan ana modüle bağlanıyor. Bu nedenle iki cihaz biribirinden çok çok uzak olmamalı. Tabii ana cihaz da Wi-Fi ağından (modemden) çok uzak olmamalı. (Fakat endişe etmeyin her iki cihazın bağlantıları oldukça iyi, evde en uzak köşelere koymama rağmen hiç bağlantı sorunu yaşamadılar.)

Netatmo modülleri üzerinde bir çok sensör bulunuyor…

Her iki modülün kurulumunu yaptıktan sonra da yukarıdaki sensörleri kullanarak, düzenli bir şekilde otomatik olarak ölçüm yapıyorlar ve bu verileri internet bağlantısı üzerinden Netatmo sunucularına yolluyorlar. (Dilersek büyük modülün üstündeki düğmeye tıklayarak manuel olarak da ölçüm ve veri gönderimi yaptırabiliyoruz.) Her iki modül de aşağıda sensörlere sahip:

İç Mekan (Indoor) Modülü (Büyük Olan)

  • Sıcaklık (Temperature)
  • Nem (Humidity)
  • Karbondioksit (CO2)
  • Gürültü Kirliliği (Sonometer)
  • Basınç (Barometer)

Dış Mekan (Outdoor) Modülü (Küçük Olan)

  • Sıcaklık (Temperature)
  • Nem (Humidity)
  • Hava Durumu (Weather)

Bu sensörlerin okuduğu verileri de nerde olursak olalım (evde olmak zorunda değiliz) uygulama yardımı ile anlık olarak görebiliyoruz aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Uygulamanın ana menüsü

Yukarıdaki önrke ekran görüntüsünde iç ve dış mekan modüllerinin verilerinin bir arada özeti bulunuyor. Ekranın üst kısmında özet olarak dış mekan (outdoor) ve alt kısmında da iç mekan (indoor) modülüne ait veriler gösteriliyor. Bu sayede hissedilen sıcaklıklar (feels like) ile birlikte nem oranını, dışarıdaki havanın ne kadar kirli olduğunu, içerideki havadaki karbondioksit oranını ve nemini kolayca görebiliyoruz. (Dışarıdaki hava kirlliği değeri 50′nin altında olduğu sürece sıkıntı yok, fakat 75′i geçiyorsa ciddi kirlilik var demektir. )

Önemli Not: Karbondioksit (CO2) ile zehirlenme sonucu ölüme neden olan karbonmonoksit (CO) farklı şeyler. Netatmo, karbonmonoksit ölçümü yapmıyor, sadece karbondioksit ölçüyor. Karbonmonoksit ve duman ölçümü yapan başka cihazlar var ve böyle bir cihazı da test ediyorum halen. Bununla ilgili de ayrıca bir inceleme paylaşacağım.

Fakat dilersek aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi ekranları yukarı aşağıya kaydırarak sadece dış mekan ya da iç mekan modülünden gelen en son verilerin tamamını görebiliyoruz. Örneğin önümüzdeki 7 günün hava tahminini (forecast) de uygulamadan görmek mümkün oluyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. (Tabii bu veriler de internet üzerinden MeteoGroup isimli bir hava tahmin servisinden çekiliyor.)

İç mekan modülüne ait verileri tam ekrana aldığımızda da özet ekranında olmayan ses seviyesi (gürültü kirliliği) ve detaylı karbondioksit miktarını görebiliyoruz. (Eğer karbondioksit miktarı 1000 ppm’i geçerse odanın havalandırmaya ihtiyacı var demektir.)

Netatmo Weather Station uygulamasının diğer bir güzel yanı da evdeki (indoor) karbondioksit miktarınının 1000ppm’i, ya da ses düzeyinin veya sıcaklığın  çok artması durumunda bildirim (push notification) göndermesi. Özellikle küçük çocuğu olanlar için bu güzel bir özellik. Çünkü çocuk odasına indoor modülü konularak hem odanın sıcaklığı hem de karbondioksit miktarı sürekli takip edilebilir, özellikle de çocuk uyanmasın diye odanın kapısı kapatılıyorsa.

Sensörler yüksek değerler ölçtüğünde bunu bildirim ile haber veriyor kullanıcıya.

Bir de uygulama yatay olarak kullanıldığında tüm sensörlerin okuduğu değerler geçmişe yönelik grafikler halinde görüntülenebiliyor aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Bu kadar özelliğinin yanında uygulamanın en kötü tarafı Türkçe arayüzünün olmaması. İngilizcesi olanlar için elbette bu sorun değil ama bence Türkçe arayüzü olmalı. Özellikle uygulamanın detayları hakkında bilgi almak istediğinizde yardım dosyaları hep ingilizce olduğundan, ingilizcesi iyi olmayanlar biraz zorlanacaktır.

Bu arada eğer Türkçe dil sorununa takılmıyorsanız, ürün hakkında son kararınızı vermeden önce aşağıdaki tanıtım videolarına da bir gözatın derim.

Yukarıdaki ilk tanıtım videosu vimeo’dandı yasaklara takılmadan herkes izleyebilsini diye. Bir diğeri de youtube’dan, yasaklara takılmayanlar izleyebilecek elbette bun sadece :)

Satış Fiyatı

Cihaz ve uygulaması hakkında bu kadar detaylı bilgi verdikten sonra gelelim satış fiyatına. Ürün Türkiye’de 499 TL‘ye satılıyor ve resmi ithalatçılar tarafından getirtiliyor. Bu yüzden Apple Store’da ve bazı APR’larda (Apple Yetkili Satıcılarında) ya da Apple Online StoreN11.com, vs. gibi bazı online mağazalarda bulunabiliyor. (Ürün Türkiye’de yeni olduğu için tüm mağazalarda yer alması zaman alacaktır.)

Özet

Son olarak ürün hakkındaki şahsi düşüncemi paylaşmak istiyorum. Türkçe arayüz eksikliğiniz saymaz isek bence ürün söylediğini yapma konusunda oldukça başarılı. Her ne kadar hava durumunu bu kadar yakından takip etmesem de elimin altında böyle bir cihaz olunca açıkçası hava durumunu kontrol etmek için Netatmo’yu kullanır oldum. Özellikle pencere ve kapıyı kapatıp uyuyunca odadadaki karbondioksit miktarının ciddi derecede yükseldiğini görmek çok iyi oldu. Ayrıca dış mekan modülü de özellikle sabah erkenden evden çıkma durumlarında çok işe yarıyor dışarıdaki havanın sıcaklığını öğrenmek için.

Fakat sadece bunun için 499 TL’e vereceğimi hiç sanmıyorum. Ancak evde bir bebek veya çok küçük bir çocuk olsaydı belki o zaman düşünürdüm, sonuçta konu çocuklar olunca satınalma kararları farklı şekilde veriliyor :)(Ürünü test amaçlı getirttim ve büyük zevkle kullandım, geri döndermek de pek istemiyorum ama yapacak birşey yok :( )

Kaynaklar:

Web Sitesi: http://www.netatmo.com

Uygulama Linki: https://itunes.apple.com/us/app/weather-station-by-netatmo/id532538499?mt=8&at=10l4uf

Apple Online Store Linki : http://store.apple.com/tr/product/HB683ZM/A/netatmo-şehir-hava-istasyonu